Ułatwienia dostępu

Produkty Zepter – Oficialny przedstawiciel produktów marki Zepter w Poznaniu i Wielkopolsce

W ofercie firmy Zepter dostępne są dwa oczyszczacze powietrza: Therapy Air Ion i Therapy Air Smart.

Jeśli chesz mieć taniej oczyszcze powietrza o 5% niż w sklepie internetowym zrób zamówienie przez telefon

Ponieważ mamy do wyboru dwa oczyszczacze, zadam pytanie, który z nich warto kupić?

Wystarczy wiedzieć czym się różnią i jakie mają parametry, aby dobrze sprawdziły się w określonych warunkach. Zapoznanie się z informacjami w tym artykule pozwoli Państwu na dokonanie właściwego wyboru.

Oba oczyszczacze powietrza Zeptera to produkty bardzo wysokiej jakości, co potwierdzają różne certyfikaty, a także ogólnie dostępne opinie użytkowników w Internecie. Choć są pewne różnice, każdy z nich doskonale poradzi sobie z filtrowaniem i oczyszczaniem powietrza w domu czy w biurze.

Kształt urządzeń

Therapy Air Ion, który na rynku dostępny jest już od kilkunastu lat to oczyszczacz kształtem zbliżony do prostopadłościanu. Therapy Air Smart z kolei ma kształt walca, szerszy u podstawy i równomiernie zwężający się ku górze, na której umieszczono intuicyjny panel dotykowy. Wymiary urządzeń są podane w tabeli.

Kształt obu oczyszczaczy jest pierwszą różnicą, która może mieć znaczenie podczas dokonywania wyboru, aby pasował do danego pomieszczenia.

Jeśli miejsce, w którym ma zostać podłączony oczyszczacz jest ograniczone, to lepiej sprawdzi się Therapy Air Ion, który może zostać ustawiony bliżej ściany. Istnieje możliwość powieszenia tego urządzenia na ścianie.

Nie tylko kształt oczyszczacza ma w tej kwestii znaczenie, ale również system uwalniania oczyszczonego powietrza. W Therapy Air Ion oczyszczone powietrze wydostaje się w jednym kierunku, ku górze, Therapy Air Smart natomiast zbudowany jest w taki sposób, że powietrze jest zasysane u podstawy i uwalniane na górze w promieniu 360 stopni, warto więc, aby był on odstawiony od ściany w większej odległości.

Porównanie danych technicznych

Cecha produktuTherapy Air IonTherapy Air Smart
Max. wydajność oczyszczania 363,3 m3/h 380-390 m3/h
Przepływ powietrza min. 6,06 m3/min 6,5 m3/min
Skuteczność filtracji 99,97% 99,97%
Moc urządzenia 47 W 50 W
Ilość jonów ujemnych na cm3 1236000 5000000
Ilość filtrów w zestawie 5 filtrów 1 zintegrowany filtr
Wskaźnik wymiany filtrów NIE TAK
Czujnik zanieczyszczeń TAK - sygnalizacja kolorami TAK - wartość liczbowa
Światło UV NIE TAK - dł. fali 265-315 nm
Filtr HEPA TAK - HEPA H 13 TAK - HEPA H 13
Możliwość zawieszenia na ścianie TAK NIE
Tryb cichy TAK TAK
Tryb Turbo TAK TAK
Tryb nocny TAK TAK
Dotykowy wyświetlacz NIE TAK
Czujnik światła TAK TAK
Pilot zdalnego sterowania TAK NIE
Wymiary urządzenia 544 x 181 510 mm 330 x 330 x 641 mm
Kolor urządzenia biały lub czarny biały

Skuteczność filtracji

Oba oczyszczacze charakteryzują się taką samą skutecznością filtracji na poziomie 99,97% w przypadku zanieczyszczeń o rozmiarze 0,3 um.

W obu urządzeniach zamontowano między innymi należące do najlepszych filtry HEPA H13. Również wydajność jest dość zbliżona – tutaj trochę wydajniejszy okazuje się Therapy Air Smart: 380-390 m3 w czasie godziny pracy, a Therapy Air Ion: około 365 m3 w czasie godziny działania.

Różnica w wydajności to około 20 m3/h.

Spore różnice zauważymy jednak w kwestii jonizacji powietrza, która według producenta określona jest na poziomie:

  • Therapy Air Ion – 1 236 000 jonów na cm3
  • Therapy Air Smart – około 5 000 000 jonów na cm3.

Różnica jest więc znacząca.

Kolejną różnicą pomiędzy omawianymi aparatami jest zainstalowana lampa LED UVC w oczyszczaczu Zepter Therapy Air Smart, która rozkłada DNA i RNA wszelkich patogenów, czyli unieszkodliwia je w 100%.

Lampa ze względów bezpieczeństwa jest oczywiście szczelnie zamknięta i wbudowana w korpus urządzenia. Długość fali światła UV mieści się w zakresie od 265 – 315 nm, a moc światła to 0,7 W.

Żywotność lampy to około 20.000 godzin. Zarówno jonizator jak i lampę UVmożna w dowolnej chwili włączyć lub wyłączyć używając panelu kontrolnego oczyszczacza.

Oba filtry charakteryzują cię taką samą skutecznością przy zwalczania zanieczyszczeń, Therapy Air Smart jest jednak oczyszczaczem wydajniejszym, z większą jonizacją oraz dodatkową lampą LED UVC.

Wymiana filtrów

W kwestii wymiany filtrów wewnętrznych różnice są spore. Oczyszczacz powietrza Therapy Air Ion posiada pięć osobnych filtrów wymiennych, w kolejności od frontu urządzenia są to:

  • filtr antystatyczny
  • filtr antybakteryjny
  • filtr Hepa H13
  • filtr antyalergiczny
  • filtr węglowy

Pierwszy z filtrów – filtr antystatyczny, to filtr wielorazowego użytku, który należy wyczyścić co kilka tygodni za pomocą odkurzacza, lub pod bieżącą wodą, następnie należy go dokładnie osuszyć i ponownie zamontować w urządzeniu.

Filtr antybakteryjny należy wymienić co 6 miesięcy, a pozostałe filtry raz do roku.

Taka wymiana, mimo że zajmuje chwilę czasu ma swoje plusy, szczególnie, gdy posiadają Państwo zwierzęta.

Regularne czyszczenie filtra antystatycznego na którym gromadzi się między innymi sierść i włosy pozwala zachować pełne właściwości oczyszczacza przez dłuższy czas.

Dodatkowo warto co jakiś czas użyć preparatu Elim Odor, który skutecznie eliminuje, a nie tylko tłumi nieprzyjemne zapachy nagromadzone w filtrach. Jest to spray dedykowany właśnie do oczyszczacza Therapy Air Ion, warto więc mieć go pod ręką i od czasu do czasu wykorzystać.

Inaczej wygląda wymiany filtrów w oczyszczaczu powietrza Zepter Therapy Air Smart ponieważ do wymiany jest tylko jeden filtr. Jest to filtr zintegrowany 3 w 1, który zawiera w sobie:

  • filtr wstępny z cząsteczkami srebra, eliminujący większe cząsteczki, w tym kurz, pleśń oraz sierść zwierząt
  • filtr HEPA H13 bardzo wydajny filtr, który eliminuje wirusy i bakterie oraz dym tytoniowy
  • filtr z węglem aktywnym usuwający nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe lotne związki organiczne

Czas wymiany filtra sygnalizuje panel kontrolny oczyszczacza. Tego filtra nie czyścimy mechanicznie. Czas serwisowania wielowarstwowego filtra ustawiono automatycznie na 2.650 godzin pracy urządzenia. Wymiana filtra jest bardzo prosta – po odłączeniu aparatu od źródła zasilania należy zdjąć dolną pokrywę i wyjąć zużyty filtr, z nowego filtra usunąć folię, włożyć filtr do urządzenia i zamknąć dolną pokrywę. Następnie należy włączyć ponownie oczyszczacz do źródła zasilania i przez 3 sekundy przytrzymać wciśnięty przycisk Filter Reset. Potwierdzeniem prawidłowej wymiany filtra jest sygnał dźwiękowy oraz zgaśnięcie ikonki konieczności wymiany filtrów.

W obu oczyszczaczach należy używać jedynie oryginalnych filtrów wymiennych, które można zakupić poprzez mój e-sklep lub zamówić telefonicznie pod numerem podanym w kontakcie.

W przypadku oczyszczacza Therapy Air Ion pudełko na filtry posiada specjalną naklejkę zabezpieczającą, która przy zakupie powinna być nienaruszona.

Dziękuję Państwu za uważne przeczytanie powyższego artykułu, zapraszam do kontaktu i zakupu wybranego przez Państwa urządzenia do oczyszczania powietrza marki Zepter.